Badania geotechniczne
Badania geotechniczne mają na celu określenie wodno-gruntowych warunków danego podłoża przeznaczonego pod inwestycję. Wystawiona na ich podstawie opinia powinna być dołączona do dokumentacji potrzebnej do uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Geotechnika jako jedna z gałęzi inżynierii zajmuje się określaniem właściwości gruntu, w tym jego typu, głębokości warstwy nośnej czy poziomu wód gruntowych. Badania przeprowadzane w jej zakresie pozwalają m.in. na wybór odpowiedniego rodzaju fundamentowania i właściwej izolacji, które ograniczą lub całkowicie wyeliminują zagrożenie zawilgocenia murów. Z tego właśnie względu odwierty geotechniczne są niezwykle ważne w przypadku planów budowy podpiwniczenia. Ponadto pozwalają na ustalenie warunków prawidłowego montażu przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba.
Badanie płytą dynamiczną i VSS
W ramach naszych usług wykonujemy badania płytą dynamiczną i VSS, których celem jest m.in. określenie zagęszczenia warstwy nasypu, a także nośności i zagęszczenia podłoża. W tym pierwszym przypadku możliwe jest dokonywanie pomiarów w nawet trudno dostępnych miejscach, ponieważ badanie nie wymaga obciążania przeciwwagą. Sprawdza się więc przy projektowaniu gazociągów czy kanalizacji. Jeżeli natomiast chodzi o badanie płytą VSS (sztywną/statyczną) to musi być ono dokonywane przy jednoczesnym obciążaniu gruntu za pomocą przeciwwagi, którą najczęściej bywają maszyny budowlane. W przeciwieństwie do pomiarów płytą dynamiczną jest to proces długotrwały, przeprowadzany w dwóch cyklach.
Sondowania gruntu
Przeprowadzamy także sondowanie gruntu, a więc badanie mające na celu jakościowe i ilościowe rozpoznanie właściwości danego podłoża gruntowego. Pozwala ono na wyznaczenie tzw. wskaźników oporu i pozyskanie informacji na temat głębokości zalegania warstw o odmiennych właściwościach mechanicznych oraz ustalenie parametrów geotechnicznych poszczególnych warstw. Badanie to wykonujemy za pomocą sond statycznych (wciskanych, wkręcanych) lub dynamicznych (wbijanych lekkich, wbijanych ciężkich, udarowo-obrotowych).