Sondowanie gruntu
Zakres naszych usług obejmuje sondowanie gruntu należące do badań terenowych. Celem badań jest określenie różnych parametrów ośrodka gruntowego, w tym jakości, właściwości chemicznych i fizycznych podłoża. Pozwala również na szczegółowe zweryfikowanie zagęszczenia podłoża poprzez określenie i analizę wskaźników oporu. Dysponujemy specjalistycznym sprzętem do wykonywania sondowania statycznego i dynamicznego..
Przebieg sondowania gruntu
Wyznaczenie wskaźnika oporu można określić poprzez proces wbijania, wkręcania, wciskania i obracania ściśle zwymiarowanej sondy. Czynności te pozwalają uzyskać między innymi informacje na temat głębokości zalegania warstw o odmiennych właściwościach mechanicznych, głębokości zalegania przewarstwień czy podziału podłoża gruntowego na warstwy geotechniczne. W tym celu wykonujemy dwa rodzaje sondowania gruntu.
Sondowanie statyczne
Sondowanie statyczne polega na wciskaniu w grunt stożka elektrycznego, który nie zaburza struktury gruntu. Urządzenie wyposażone jest w system czujników, które w sposób ciągły rejestrują parametry gruntu w stanie pierwotnym („in situ”). Sondowanie statyczne pozwala określić między innymi wytrzymałość gruntu na ścinanie w warunkach bez odpływu, współczynnik filtracji w kierunku poziomym, stopień zagęszczania gruntów niespoistych czy stopień plastyczności gruntów spoistych. Informacje te uzyskiwane są na podstawie rejestrowania wielu parametrów, w tym oporu pod stożkiem, ciśnienia porowego gruntu i inklinacji.
Sondowanie dynamiczne
Sondy dynamiczne umożliwiają wyznaczenie stopnia zagęszczenia gruntów niespoistych naturalnych i antropogenicznych. Podczas prac końcówka stożkowa sondy jest dynamicznie pogrążana w podłożu gruntowym, a energia uderzania jest stała. Badanie umożliwia:
- ocenę kontroli jakości w przypadku formowania nasypów,
- sprawdzenie warstw podłoża drogowego,
- ocenę podłoża pod fundamenty, chodniki, posadzki,
- kontrolę gruntu po wykonaniu pali.