Odwodnienia terenu
Odwodnienia terenu mają na celu albo obniżenie poziomu wód podziemnych, tak by dostosować go do charakteru danego obiektu, albo odpompowanie wód opadowych i roztopowych, które napływają do wykopu. Prace w gruncie prowadzone są za pomocą wcześniej przygotowanych studni depresyjnych, pomp powierzchniowych lub agregatów igłofiltrowych, które stosowane są w zależności od warunków hydrogeologicznych i bieżących potrzeb wynikających z etapu prac budowlanych. Podczas odwadniania wykopów zależy nam na wykonaniu wszelkich prac możliwie szybko, ale oczywiście bez uszczerbku dla jakości świadczonych usług. Mogą Państwo zaufać naszym specjalistom, którzy mają bogate doświadczenie w tego rodzaju pracach.
Rodzaje odwodnienia terenu
Systemy odwodnienia terenu można podzielić na punktowe i liniowe. Te pierwsze wymagają stworzenia odpowiedniego spadku powierzchni na danym terenie, który umożliwia spływanie wody do konkretnych lejów. Rozwiązanie to jest jednak problematyczne w utrzymaniu i może utrudniać ruch pojazdów. Jeżeli natomiast chodzi o odwodnienia liniowe terenu, to jest to system składający się z rusztów i korytek odprowadzających wodę deszczową do kanalizacji. Stanowi rozwiązanie o wiele bardziej praktyczne – może stanowić element architektoniczny i jest łatwe w czyszczeniu.
Jednak odwodnienia terenu dzielą się także na powierzchniowe i wgłębne (drenaż). Oba rodzaje sprawdzają się doskonale na parkingach. Ich celem jest zwiększenie trwałości i przystępności danego obszaru. Odwodnienie powierzchniowe wymaga ukształtowania poprzecznych i podłużnych spadków terenu, natomiast celem tzw. drenażu jest przejęcie i odprowadzenie wody znajdującej się poniżej odwadnianego obszaru.