Studnie głębinowe (wiercone)
Studnie głębinowe zwane też wierconymi bądź rurowymi wykonywane są za pomocą specjalnych urządzeń, czyli tzw. wiertnic. Ich konstrukcja opiera się głównie na podstawie dwóch rodzajów rur – osłonowych i filtracyjnych. Te pierwsze docierają w okolice warstwy wodonośnej, natomiast drugie wnikają w nią. Warto też zaznaczyć, że cały system działa niezależnie od wodociągów i daje pewność zaopatrzenia w wodę. Ponadto studnia głębinowa rodzi niewielkie koszty eksploatacyjne – generuje niskie zużycie energii, a jej konserwacja nie jest droga. Głębokość studni głębinowych najczęściej przekracza 10 metrów. Wtedy na dnie umieszcza się głębinową pompę tłoczącą. Zależnie od głębokości studni i lustra wody, dobiera się jej odpowiedni rodzaj.
Pogłębianie studni
Pogłębianie studni możliwe jest nawet do 60 metrów. Dzięki temu wydobywana z niej woda jest wolna od zanieczyszczeń wynikających np. z nawożenia gruntów bądź nieszczelności infrastruktury kanalizacyjnej. Warto pamiętać, że w przypadku studni, których głębokość przekracza 30 metrów konieczne jest sporządzenie odpowiedniej dokumentacji, a także otrzymanie stosownych pozwoleń. W ramach oferowanych przez nas usług dostarczamy pełną dokumentację geologiczną. Przy budowie studni, istotna jest nie tylko jej głębokość, ale też odległość od granicy działki, szamba, budynków i różnego rodzaju przewodów.
Wiercenie studni głębinowej
Wiercenie studni głębinowej można wykonać na kilka sposobów. Wybór metody uzależniony jest od wielu czynników technicznych, które zastaniemy na danym obszarze. Jednym z najważniejszych są faktyczne własności fizykomechaniczne skał, a więc ich twardość, porowatość oraz zwięzłość i plastyczność. W Polsce najczęściej natrafiamy na skały o silnej strukturze, dlatego do ich przewiercenia stosujemy systemy mechaniczno-obrotowe przy użyciu płuczki lub sprężonego powietrza. W przypadku najtwardszych utworów stosujemy wiercenie udarowe za pomocą młotów pneumatycznych. Przed rozpoczęciem wiercenia studni głębinowej konieczne jest rozpoznanie nie tylko budowy geologicznej okolicy, ale również warunków hydrologicznych. Zapewniamy kompleksową pomoc przy wierceniu studni. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.