ZABEZPIECZENIA WYKOPÓW
Zabezpieczenie wykopów ma na celu albo obniżenie poziomu wód podziemnych, tak by dostosować go do charakteru danego obiektu, albo odpompowanie wód opadowych i roztopowych, które napływają do wykopu. Prace w gruncie prowadzone są za pomocą wcześniej przygotowanych studni depresyjnych, pomp powierzchniowych lub agregatów igłofiltrowych, które stosowane są w zależności od warunków hydrogeologicznych i bieżących potrzeb wynikających z etapu prac budowlanych. Podczas odwadniania wykopów zależy nam na wykonaniu wszelkich prac możliwie szybko, ale oczywiście bez uszczerbku dla jakości świadczonych usług. Mogą Państwo zaufać naszym specjalistom, którzy mają bogate doświadczenie w tego rodzaju pracach. Zajmujemy się zabezpieczeniem wykopów głębokich i szerokoprzestrzennych.
- Ścianki zabezpieczają wykopy przed:
- przepływem wód otwartych, gruntowych, powierzchniowych,
- przemieszczaniem się gruntu w kierunku poziomym.
Obudowa berlińska
Obudowa berlińska to jeden z rodzajów zabezpieczenia głębokich wykopów technologicznych wykonywanych np. pod instalacje podziemne na terenach zurbanizowanych. Jej zadaniem jest przeniesienie obciążenia w postaci parcia gruntu. Konstrukcja ta składa się z pala i opinki, a jej wzniesienie nie generuje wysokich kosztów. Obudowa berlińska co do zasady stanowi rozwiązanie tymczasowe, jednak przy odpowiednim doborze materiałów (opinki betonowej lub stalowej) i zastosowaniu środków antykorozyjnych może być wykorzystana jako zabezpieczenie stałe. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami stawiania ścianki berlińskiej.
Palisada
Alternatywnym sposobem zabezpieczenia wykopów może być palisada. Konstrukcja ta wykonywana jest z pali, pali wierconych lub mikropali za pomocą technologii CFA lub CFA z rurą osłonową. Wyróżnia się dwa typy tego typu konstrukcji. W przypadku palisady stycznej, pomiędzy palami pozostawiana jest wolna przestrzeń, wynosząca zazwyczaj od kilku do kilkunastu centymetrów. Na gruntach nawodnionych buduje się palisady sieczne, które są szczelne technologicznie. Palisada może być zarówno tymczasowym, jak i stałym zabezpieczeniem wykopu. Co ważne, może znieść nawet wysokie obciążenia. Ściany palowe sprawdzają się m.in. w sąsiedztwie rzeki, ponieważ w przypadku wylewu chronią wykop przed napływem wody. Ponadto mogą być wykorzystane także jako ściany konstrukcyjne i głębokie fundamenty obiektów.